Шановні мешканці
Томашпільської громади!
Зробити нашу область успішною, зробити успішною кожну громаду Вінниччини - мета, яку ставить перед собою наша команда. Особисто для мене це дуже важливо, тому що завжди вважав головним критерієм того, що я роблю, - як в результаті змінюється життя людей.

Гарні школи, належне медичне обслуговування, добрі дороги, транспортне сполучення, можливості для роботи і самореалізації, приємні місця для дозвілля, врешті решт звичайна увага і повага влади до людей – це все те, що повинно бути в кожній громаді. Реформа децентралізації, запуску якої я свого часу домігся, надає нові можливості всі ці проблеми вирішувати.

Але мій досвід мене переконує – щоб досягти мети, потрібно мати чітке бачення, план дій і ефективну, професійну і надійну команду. З цього, зокрема, розпочинався шлях до успіху Вінниці, яка сьогодні по праву займає провідні місця серед міст
України і по комфорту, і по прозорості, і по можливостям для підприємництва. І по багатьом іншим показникам. Це – саме той шлях, який ми , наша команда, пропонуємо і Вашій громаді. Це вперше в Україні, коли розробляються узгоджені плани розвитку кожної громади і всієї області в цілому.

Працюючи над проектом стратегії, наші фахівці, члени нашої команди перш за все йшли до людей і цікавились їхньою думкою. Тепер ми ще раз спільно з вами маємо оцінити, що і як має бути зроблено – в кожній громаді і в області в цілому. А далі – цей документ має бути затверджений новообраною Радою громади і стати планом дій, реалізація якого дозволить реалізувати унікальний потенціал вашої громади.

Впевнений, що спільно ми зможемо втілити найсміливіші плани. Щастя, добробуту та здоров'я вам,
Ваш Володимир Гройсман
Дорогі друзі!
Я переконаний, що патріотизм починається з рідної оселі, рідної вулиці, рідного села, селища чи міста, тобто нашої з вами громади. А громада - це люди, які хочуть нормально жити: працювати та отримувати достойну зарплату, водити дітей до хорошого дитсадка, навчати в сучасній школі, отримувати якісну медичну допомогу, цікаво відпочивати. Чи реально це? Реально!
Це наше майбутнє! Саме таким ми його бачимо, саме таким ми його маємо зробити.

Щоб усі наші кроки до цієї мети були правильними та виваженими, ми розробили план розвитку нашої громади на 10 років – «Стратегію 2030». Це план розвитку для всієї громади – мають бути взяті до уваги інтереси кожного мешканця кожного населеного пункти, який входить до нашої громади.

Наразі це ще проект. В його основі – результати тих обговорень наших спільного бачення розвитку громади, які вже відбулись. Але ми разом з вами маємо ще раз зважити всі наші «плюси» та «мінуси» та визначити, що маємо розвивати та будувати, а яких недоліків варто позбутися. Після виборів цей документ стане чітким планом наших дій, запорукою успіху нашої громади.
Немировський Валерій Федорович
Мої шановні земляки!
Нині ми обираємо майбутнє рідного краю. Як має змінитися Вінниччина за наступні 10 років? Як зміняться наші громади? Як мрії жителів області про комфортне, якісне та безпечне життя в нашому регіоні і в кожній громаді перетворити на реальність?
Відповіді на ці питання дасть план розвитку нашої області – Стратегія «Вінниччина-2030» і планів-стратегій розвитку громад, проекти яких розроблені. Розробку такого плану ініціював Володимир Гройсман. Саме його команді завдяки чіткому плану «Стратегії 2020» вдалося зробити Вінницю найкомфортнішим містом країни. Тепер наша команда поширює цей підхід на всю область.

Уперше в Україні ми розробили проекти стратегій для кожної громади і всієї області. Унікальним є те, що ці стратегії писались фактично самими вінничанами. Для нас – кожен мешканець Вінниччини важливий, і тому ми організовували обговорення з мешканцями громад, гаряче дискутували, спільно пропонували ідеї та визначали пріоритети.

Завдання, які стоять перед нами, амбітні, але цілком реальні! І працювати будемо разом – на своїй землі, для своїх земляків. Упевнений, що кожний відчуватиме себе творцем успішної історії своєї громади. Вірю, ми здатні перетворити Вінниччину на сучасний успішний європейський регіон, який має стати прикладом для всієї держави!
Шаповал Ігор Вікторович
ВСТУП
Метою реформи місцевого самоврядування в Україні було, насамперед, забезпечення його спроможності самостійно, за рахунок власних ресурсів, вирішувати питання місцевого значення.

Для цього територіальні громади з одного боку, отримали більше ресурсів, а з іншого, виникла необхідність в мобілізації внутрішніх резервів – земельних ділянок та інших інвестиційно-привабливих об'єктів, які використовуються неефективно. До розвитку громади потрібно залучати всі верстви населення, у тому числі – людей з інвалідністю і налагоджувати співпрацю з бізнесом.

Децентралізація дала можливість ОТГ самостійно управляти власним розвитком. Тому для визначення ефективніших напрямків змін виникла необхідність розробки Стратегії розвитку. Томашпільська громада розробила власну стратегію з використанням принципу партисипації, а мешканці мали можливість бути активними в процесі розробки та пропонували власне бачення розвитку. Тому ключовими принципами закладеними в цю Стратегію є:

  • Сталість – інтеграція екологічних, соціальних та економічних питань у всі аспекти стратегічного планування та прийняття рішень.
  • Прозорість – основа для "Відкритого уряду" як зрозумілої сукупності дій (заходів), які можуть бути застосовані при формуванні бюджетів, прийнятті рішень на місцях, розробці політики, укладанні контрактів та наданні послуг.
  • Залученість (партисипація) – ефективні процедури залучення громад сприятимуть легітимності політик та рішень, створюючи відчуття локальної приналежності та забезпечуючи врахування прав громадян.
  • Співпраця – горизонтальна та вертикальна, між різними рівнями державного управління, секторами, установами.

Томашпільська ОТГ розташована у південно-західній частині Вінницької області на межі із Чернівецькою, Ямпільською, Городківською, Вапнярською, Шпиківською, Тульчинською і Джуринською територіальною громадами.

Пріоритетами розвитку Томашпільської громади на період до 2030 року обрано: «Сприятливі умови для розвитку місцевої економіки та інвестицій», «Особистісний розвиток та соціальне забезпечення мешканців громади» та «Розвинена інфраструктура».

Основними чинниками, які матимуть вплив на розвиток громади у перспективі 2030 року стане подолання тенденцій до зниження зайнятості у сільськогосподарському секторі, вирішення проблеми водопостачанням, розвиток транспортного сполучення і комунікацій, надання якісних соціальних послуг, створення сприятливого бізнес-клімату.

Ефективний розвиток регіону нерозривно пов'язаний із місцевим розвитком. Його ключові елементи взаємоінтегровані і передбачають фінансування з обласного бюджету тих ключових проблем, які громади часто не в стані вирішити самостійно. Це стосується екологічних, та інфраструктурних питань, будівництва доріг, закладів охорони здоров'я та підтримки безпекових ініціатив. Втручання в місцевий розвиток з регіонального рівня має відповідати принципу синергії і враховувати усі особливості територій Томашпільської ОТГ, у тому числі потенціал міжмуніципального співробітництва з сусідніми громадами

При розробці Стратегії розвитку Томашпільської громади 2030 використовувались європейські підходи до Стратегічного планування на місцевому та регіональному рівнях. У цьому контексті важливим є не лише результат у формі документу, скільки сам процес його розробки за участі широкого кола зацікавлених сторін – представників різних населених пунктів, різних підприємств, установ та організацій, різновікових груп населення.

Подальшими кроками при перетворенні концептуального документу Стратегії 2030 у повноцінний стратегічний план є обговорення проєкту з мешканцями та розробка плану дій і системи моніторингу.
Загальна інформація про Томашпільську громаду
Томашпільська ОТГ є громадою селищного типу, сформованою на основі об'єднання 3 сільських рад Томашпільського району з Томашпільською селищною громадою. Перші вибори до ОТГ відбулись 18 грудня 2016 р.

На даний час у складі громади Антонівська, Вилянська, Горишківська, Жолоб'янська, Кислицька, Нетребівська, Паланська, Пеньківська, Пилипи-Борівська, Раківська, Рожнятівська, Яланецька сільські і Томашпільська селищна ради. Відповідно до перспективного плану до громади приєднується ще Великорусавська, Гнатківська, Комаргородська, Липівська, Олександрівська, Стінянська сільські ради. Усього 18 сільських та 1 селищна рада,

28 населених пунктів з адмінцентром у смт Томашпіль.
Загальна площа громади становить 644,75 км2. Кількість населення станом на 2019 р.: 22671 осіб. З них 17,5% — діти шкільного та дошкільного віку.

Томашпільська ОТГ розташована на відстані 361 км від Києва, 96 км від обласного центру м. Вінниці, 65км від кордону з Республікою Молдова, 265 км від найближчої країни ЄС. Середня висота над рівнем моря 257 м.

Розташована в південно-західній частині Вінниччини і межує з Чернівецькою, Ямпільською, Городківською, Вапнярською, Шпиківською, Тульчинською і Джуринською територіальними громадами.

Найближчий залізничний вузол – станція Вапнярка. Основними автотранспортними шляхами є дороги: Р08, Т 0212, Т 0220 та Т 0233. Відстань до міжнародної траси M12/ Е50 – 75 км,
М21 – 85 км. Відстань до найближчого міжнародного аеропорту – 90 км (Вінниця).
Демографічна ситуація у розрізі населених пунктів:

cмт Томашпіль 5463
c-ще Горишківське 67
с. Горишківка 394
с. Нетребівка 681
с. Ракова 803
с. Антонівка 1115
с. Пилипи-Борівські 511
с. Калинка 209
с. Рожнятівка 1133
с. Жолоби 257
с. Пеньківка 408
с. Яланець 1137
с. Паланка 388
с. Касьянівка 34
с. Вапнярки 574
с. Кислицьке 570
с. Велика Русава 1150
с. Вила 787
с. Гнатків 1452
с. Русава 10
с. Комаргород 1858
c-ще Комаргородське 62
с. Липівка 1087
с. Яришівка 1185
с. Олександрівка 493
с. Благодатне 51
с. Забіляни 22
с. Стіна 770
На території громади функціонують 15 закладів середньої освіти, 17 дошкільних навчальних закладів, 44 заклади культури, 16 фельдшерсько-акушерських пунктів і 6 амбулаторій сімейної медицини.

Найбільше жителів проживає в смт. Томашпіль (5463 осіб), найменше у с. Забіляни – 12 осіб, с. Касянівка – 9 осіб та в с. Русава – жодного жителя. Найвіддаленішими від адмінцентру громади є села Касянівка, Яланець (21 км).

Основні економічні спеціалізації Томашпільської громади –
переробка продукції сільського господарства (потужний цукровий завод), рослинництво, тваринництво і сфера послуг.
Майстрова Регіна Юріївна
Терапевт
SWOT-аналіз
SWOT-аналіз – це аналіз у стратегічному плануванні, що полягає в розділенні чинників і явищ на чотири категорії:

  • сильні (S – strengths),
  • слабкі (W – weaknesses) сторони об'єкту, який аналізується; можливості
  • (O – opportunities), що існують для нього або можуть з'явитися з часом і загрози
  • (T – threats), з якими об'єкт зіштовхується або може зіштовхнутися протягом своєї подальшої діяльності та розвитку.
Cильні сторони
1. Наявність родючих земель
2. Наявність великих підприємств-платників податків (цукровий завод, фермерські господарства)
3. Спортивні досягнення мешканців громади
4. У Томашполі доступна велика кількість пропозицій позашкілля для дітей (з підвозом з навколишніх сіл)
5. Розвиток малого фермерства і ОСГ
6. Після об'єднання у 2016 р. заасфальтовано багато доріг, встановлене освітлення і виконано озеленення вулиць
7. Успішний досвід будівництва нової і реконструкції існуючої інфраструктури
в ОТГ (медична, освітня)
8. Високий потенціал розвитку зеленої енергетики
9. Багата історична та культурна спадщина
10. Сприятливе середовище для розвитку сільського господарства (тваринництво, рослинництво)
11. Наявні корисні копалини та інші природні ресурси
12. М'який клімат
Слабкі сторони
1. Проблеми з водопостачанням і водовідведенням у низці населених пунктів ОТГ, у т. ч. в смт Томашпіль
2. Незадовільна якість дорожнього покриття в частині населених пунктів ОТГ і між ними
3. Не вирішена проблема з вивозом сміття з частини населених пунктів громади, наявність стихійних сміттєзвалищ
4. Замуленість водойм, у т. ч. ріки Русава
5. Брак вакансій для працевлаштування і місць проведення вільного часу для молоді
6. У сільській місцевості не вистачає сучасних зон для відпочинку
7. Слабка громадська активність населення
8. Проїзд через Томашпіль великовантажних автомобілів (забруднення повітря, руйнування доріг)
9. Низький рівень доходів сільського населення
10. Міграція молоді до великих міст
14. Застаріла містобудівна документація низки населених пунктів ОТГ (60-70-ті роки)
Можливості
1. Покращення бізнес-клімату
в Україні
2. Участь у програмах міжнародної технічної допомоги, національних і регіональних програмах
3. Зростання попиту на продовольство на світовому ринку, що стимулюватиме виробництво та переробку продукції сільського господарства
4. Зростання популярності сільського, зеленого, культурного, світоглядного туризму в Україні та Європі
5. Підвищення інвестиційної привабливості держави, регіону і громади
6. Завершення реформ у державі (адмінтерустрій, медична, освітня)
7. Імплементація Угоди про Асоціацію з ЄС (збільшення квот на експорт с/г продукції)
8. Реалізація проєктів міжмуніципального характеру при співпраці із сусідніми ОТГ (поводження зі сміттям, туризм, спорт, соціальні послуги)
Загрози
1. Міграція населення до великих міст та за кордон, старіння населення
2. Зміни клімату
3. Зменшення запасів підземних і поверхневих вод
4. Нестабільність національної валюти
5. Продовження війни на Сході країни
6. Зростання цін на енергоносії
7. Нестабільна політична ситуація, погіршення міждержавних відносин з основними закордонними партнерами України
БАЧЕННЯ
Фінальний варіант бажаного стану майбутнього Томашпільської громади в 2030 році був сформований за результатами Стратегічних сесій і аналізу заповнених анкет-опитувальників, проведених на території громади у квітні-липні 2020 року. Воно враховує думку представників різних верств населення, вікових груп і місцевого бізнесу.
ТОМАШПІЛЬСЬКА громада 2030 – приваблива територія на південному заході Вінниччини, де сільськогосподарські традиції поєднуються з інноваційними методами переробки продукції, де створено сприятливий клімат для інвестицій і розвитку мікро-, малого і середнього бізнесу
та фермерства:

  • Доступний та екологічно чистий простір із згуртованими, готовими до змін, успішними і щасливими мешканцями;
  • Комфортна і безпечна громада, з великою кількістю молоді, з доступною і чистою водою.
Пріоритети розвитку громади
Територія Томашпільської ОТГ характеризується достатньо високою активністю у сфері промислового виробництва, у порівнянні з іншими сільськими та селищними громадами Вінницької області. Розвинений сектор агропереробки створює робочі місця для значної частини працездатного населення громади. Але ситуація в місцевій економіці з часом змінюється у бік відтоку кадрів з традиційних видів діяльності (промисловість, сільське господарство) до сфери послуг.

Серед основних чинників, які впливатимуть на розвиток громади в перспективі 2030 року, є необхідність збереження темпів зростання частки промислового виробництва, забезпечення балансу між рівнем життя в сільській місцевості та міськими територіями, подолання проблеми зменшення кількості працюючих у сільськогосподарському секторі, забезпечення мешканців питною водою належної якості, покращення транспортного сполучення і комунікацій, необхідність надання якісних соціальних послуг і створення прозорого та сприятливого бізнес-клімату.

Виклики, які ставить перед громадою майбутнє, вимагають ефективних рішень при активному діалозі з громадськістю.
ПРИОРИТЕТИ:
Сприятливі умови для розвитку місцевої економіки та інвестицій
ЦІЛІ:

1.1. Розвиток малого та середнього бізнесу
1.2. Інноваційне сільське господарство
1.3. Залучення інвестицій
Заходи/Проєкти

1.1.1. Оптимізація ставок місцевих податків і зборів, а також їх диференціація за видами діяльності, розробка механізмів стимулювання бізнесу
1.1.2. Активна ярмаркова діяльність; реклама та збут продукції місцевих виробників
1.1.3. Запровадження програм профорієнтації для молоді та інших мешканців ОТГ
1.1.4. Стимулювання бізнесу до відновлення роботи млина і пекарні
1.1.5. Розвиток сфери послуг у сільських населених пунктах
1.2.1. Сприяння та підтримка розвитку сільськогосподарської кооперації у Томашпільській ОТГ
1.2.2. Розвиток малого фермерства і особистих селянських господарств
1.2.3. Започаткування роботи «гарячої лінії» підтримки для фермерів і підприємців
1.3.1. Інвестиційний паспорт громади (реєстр об'єктів нерухомості, земельних ділянок)
1.3.2. Підведення комунікацій до інвестиційно-привабливих ділянок
1.3.3. Підготовка та визначення спеціалістів в ОТГ по роботі з інвесторами
1.3.4. Поширення інформації про інвестиційні переваги громади
1.3.5. Розробка брендбука ОТГ
1.3.6. Оновлення містобудівної документації для населених пунктів в ОТГ
Особистісний розвиток та соціальне забезпечення мешканців громади
ЦІЛІ:

2.1. Якісна освіта
2.2. Розвинена сфера культури
2.3. Спорт та рекреація
2.4. Охорона здоров'я та здоровий спосіб життя
2.5. Активні громадяни
Заходи/Проєкти

2.1.1. Ремонт та модернізація закладів освіти
2.1.2. Розвиток системи позашкільної освіти, особливо в сільській території
2.1.3. Проведення енергозберігаючих заходів
2.1.4. Оснащення закладів освіти сучасним обладнанням
2.2.1. Розробка нових та покращення якості існуючих послуг в бібліотеках
2.2.2. Ремонт та модернізація будинків культури та сільських клубів
2.3.1. Встановлення вуличних ігрових майданчиків, у т. ч. у с. Вила
2.3.2. Будівництво багатофункціональних спортивних майданчиків у населених пунктах громади
2.3.3. Зонування прибережної смуги ставка у смт Томашпіль з облаштуванням інфраструктури
2.3.4. Ремонт футбольного поля на стадіоні в Томашполі
2.3.5. Благоустрій паркової зони в смт Томашпіль
2.4.1. Забезпечення медичних закладів високотехнологічним обладнанням, у т. ч. діагностичним
2.4.2. Ремонт медичних закладів
2.4.3. Започаткування ініціативи проведення регулярних профілактичних медичних обстежень населення
2.5.1. Започаткування «бюджету участі» громади
2.5.2. Підтримка діяльності громадських організацій
2.5.3. Створення сучасного громадського простору для потреб ГО
Розвинена інфраструктура
ЦІЛІ:

3.1. Чиста вода
2.3. Спорт та рекреація
2.4. Охорона здоров'я та здоровий спосіб життя
Заходи/Проєкти

3.1.1. Забезпечення водопостачання в населених пунктах Томашпільської громади
3.1.2. Ремонт існуючих водогонів та профілактика пересихання криниць/свердловин
3.2.1. Відновлення та підтримка належного гідрологічного режиму та санітарного стану місцевого ставу
3.2.2. Очищення водойм
і прибережних зон
3.2.3. Запровадження системи роздільного збору та вивезення твердих побутових відходів
3.2.4. Підвищення екологічної свідомості мешканців
3.3.1. Ремонт автомобільних доріг
3.3.2. Будівництво тротуарів
3.3.3. Розширення системи відеоспостереження в публічних просторах громади
3.3.4. Підвищення рівня пожежної та інших видів безпеки
3.3.5. Модернізація існуючих та будівництво нових мереж вуличного освітлення
ПРИОРИТЕТ 1
Сприятливі умови для розвитку місцевої економіки та інвестицій
З метою підвищення економічного потенціалу громади та збільшення надходжень до бюджету, працівники органів місцевого самоврядування у співпраці з громадою і бізнесом спільно напрацюють шляхи ефективного використання трудових ресурсів, запобігання зростанню рівня безробіття й ефективнішого використання інвестиційного потенціалу громади.

Для досягнення цього, стратегією визначаються наступні цілі: «Привабливі можливості для розвитку малого та середнього бізнесу», «Інноваційне сільське господарство», і «Залучення інвестицій».

Серед основних чинників, які впливатимуть на розвиток громади в перспективі 2030 року, є подолання наслідків зміни клімату, проблем скорочення кількості працездатного населення, зменшення використання частки людської праці в сільському господарстві через автоматизацію та запровадження інших інноваційних рішень.

Метою пріоритету є розвиток економіки громади, створення нових робочих місць, покращення функціонування сфери послуг, ефективне використання статусу «агропромислового центру» південно-західної частини області.

Ціль 1.1. Привабливі можливості для розвитку малого та середнього бізнесу

Узгодження інтересів та координація дій місцевої влади та бізнесу як основних інститутів ринкової економіки забезпечує реалізацію нових тенденцій економічного розвитку. Разом з тим, у громаді спостерігається недостатня ефективність зусиль щодо вирішення економічних проблем та нечіткість механізмів співпраці влади і бізнесу.

Ефективна співпраця між владою та бізнесом є головною метою реалізації даної цілі. Для цього передбачається протягом 2021-2030 років запровадити систему регулярних зустрічей представників бізнесу з керівництвом громади, покращити механізми підтримки розвитку підприємництва, створити прозорий механізм нарахування орендної плати за земельні та інші ресурси, напрацювати шляхи розвитку сфери послуг.

Перелік заходів і проєктів у межах Цілі 1.1.:

1.1.1. Оптимізація ставок місцевих податків і зборів, а також
їх диференціація за видами діяльності, розробка механізмів стимулювання бізнесу
1.1.2. Активна ярмаркова діяльність; реклама та збут продукції місцевих виробників
1.1.3. Запровадження програм профорієнтації для молоді
та інших мешканців ОТГ
1.1.4. Стимулювання бізнесу до відновлення роботи млина
і пекарні
1.1.5. Розвиток сфери послуг у сільських населених пунктах

Бенефіціари: місцевий бізнес, підприємці, мешканці громади

Індикатори моніторингу цілі 1.1.:

Кількість підприємців, які зареєстрували свою діяльність
у громаді, у порівнянні з 2020 роком
Наявність чітких правил встановлення орендних ставок
за землю та інше майно

Ціль 1.2. Інноваційне сільське господарство

Сільське господарство й надалі залишатиметься одним з головних локомотивів економічного розвитку громади та наповнення місцевого бюджету. Томашпільська громада має значний досвід розвитку кооперації і співпраці у цьому напрямку, у тому числі
з країнами ЄС.

Метою реалізації даної цілі є розвиток малого фермерства
і особистих селянських господарств на території громади.

Бенефіціари: власники особистих селянських і фермерських господарств

Перелік заходів і проєктів у межах Цілі 1.2.:

1.2.1. Сприяння та підтримка розвитку сільськогосподарської кооперації у Томашпільській ОТГ
1.2.2. Розвиток малого фермерства і особистих селянських господарств
1.2.3. Започаткування роботи «гарячої лінії» підтримки для фермерів і підприємців

Індикатори моніторингу цілі 1.2.:

збільшення кількості фермерських і особистих селянських господарств
кількість звернень на гарячу лінію підтримки фермерів і підприємців

Ціль 1.3. Залучення інвестицій

У межах даної цілі передбачається налагодження процесу координації дій керівництва Томашпільської громади, землевпорядників та мешканців щодо визначення потенційно привабливих, з точки зору інвестора, ділянок та споруд для підготовки комплексної інвестиційної пропозиції. Вона буде враховувати переваги громади, її сильні сторони і перспективи для бізнесу. Крім того планується оновлення містобудівної документації для усіх населених пунктів та реалізація інших проєктів.

Створення такої системи, на переконання працівників ОМС і громади в цілому, спроможне вдосталь активізувати інвестиційні процеси, задля забезпечення виробничо-технологічної модернізації, розширення виробничих потужностей, зміцнення конкурентоспроможності та використання економічного потенціалу Томашпільської ОТГ.

Бенефіціари: місцевий бізнес, інвестори

Перелік заходів і проєктів у межах Цілі 1.3.:

1.3.1. Інвестиційний паспорт громади (реєстр об'єктів нерухомості, земельних ділянок)
1.3.2. Підведення комунікацій до інвестиційно-привабливих ділянок
1.3.3. Підготовка та визначення спеціалістів в ОТГ по роботі з інвесторами
1.3.4. Поширення інформації про інвестиційні переваги громади
1.3.5. Розробка брендбука ОТГ
1.3.6. Оновлення містобудівної документації для населених пунктів в ОТГ

Індикатори моніторингу цілі 1.3.:

кількість залучених інвесторів
зростання суми надходжень до місцевого бюджету
в порівнянні з 2020 роком
розроблений та затверджений інвестиційний паспорт
та брендбук громади
ПРИОРИТЕТ 2
Особистісний розвиток та соціальне забезпечення мешканців громади
Найбільшою цінністю Томашпільської громади є її люди. Безкваліфікованих та активних людей неможливе прискорення економічного розвитку будь-якої території.

Одним із найважливіших питань для мешканців Томашпільської громади є якість соціальних послуг. При проведенні анкетування мешканців щодо пріоритетів бюджетного фінансування сфер розвитку громади, отримано відповіді щодо безумовної пріоритетності розвитку соціальної сфери, охорони здоров'я та профілактики захворюваності, якості освіти. Разом з тим, наявність розвиненої інфраструктури, на думку мешканців ОТГ, має нижчу пріоритетність.

Даний стратегічний пріоритет буде реалізуватись шляхом підвищення рівня якості освітніх, медичних послуг, розвитку культурного середовища, участі громадськості у вирішенні питань місцевого значення, покращення комунікативних навичок людей.

В Україні існують ефективні механізми залучення населення до вирішення місцевих проблем, але активність членів громад залишається на достатньо низькому рівні. Основними причинами такого стану є недостатнє розуміння органами влади необхідності участі громади в процесі економічного та соціального розвитку, і тим більше доцільності залучення населення до цих процесів. Іншою причиною є інертність самих членів громади, в основному, через нерозуміння того, що вони особисто можуть стати провідниками змін.

У цьому зв'язку, пропонується налагодити систему комунікацій з громадою, забезпечити позитивний вплив на свідомість мешканців та спільно з ними забезпечити на території громади функціонування якісної освіти, охорони здоров'я, культурного розвитку.

Ціль 2.1. Якісна освіта

Один з найсучасніших освітніх закладів Вінницької області розташований в Томашпільській громаді, а саме Томашпільська ЗОШ І-ІІІ ступеня-гімназії, в якій навчається понад 800 учнів, функціонують стоматологічний кабінет та інноваційні майстерні. Цей приклад ілюструє позитивний досвід розвитку освітньої галузі в громаді в перші роки після об'єднання, який пропонується поширити на інші населені пункти громади, у тому числі новоприєднані.

Метою даної цілі є приведення стану освітньої інфраструктури до сучасних стандартів і покращення функціонування системи позашкільної освіти в громаді.

Бенефіціари: діти шкільного та дошкільного віку, вчителі, батьки

Перелік заходів і проєктів у межах Цілі 2.1.:

2.1.1. Ремонт та модернізація закладів освіти
2.1.2. Розвиток системи позашкільної освіти, особливо в сільській території
2.1.3. Проведення енергозберігаючих заходів
2.1.4. Оснащення закладів освіти сучасним обладнанням

Індикатори моніторингу Цілі 2.1.:

Покращення результатів зовнішнього незалежного оцінювання якості освіти в громаді
Кількість дітей, які скористалась послугами позашкільної освіти

Ціль 2.2. Розвинена сфера культури

Метою даної цілі є модернізація закладів культури громади шляхом встановлення в будинках культури і сільських клубах систем опалення, ремонту дахів і заміни вікон, закупівлі меблів та розширення переліку послуг, які пропонують зазначені заклади.
Крім того, в умовах все більшого попиту на цифровий контент, виникає необхідність переосмислення роботи бібліотечних установ громади. Пропонується на базі бібліотечних установ створити сучасні центри громадської активності та дозвілля з безкоштовним доступом до мережі Інтернет і додатковими послугами інтерактивного характеру для дітей, молоді та людей похилого віку.

Бенефіціари: мешканці та гості громади

Перелік заходів і проєктів у межах цілі 2.2.:

2.2.1. Розробка нових та покращення якості існуючих послуг
в бібліотеках
2.2.2. Ремонт та модернізація будинків культури та сільських клубів

Індикатори моніторингу цілі 2.2.:

Кількість реконструйованих/модернізованих закладів культури в ОТГ
Кількість громадських просторів, обладнаних точками бездротового доступу до мережі Інтернет

Ціль 2.3. Спорт та рекреація

Томашпільська громада має великий досвід у проведення спортивних подій національного та обласного рівня і залучення молоді до занять спортом.

Ціль передбачає покращення стану спортивної інфраструктури в громаді і вжиття заходів щодо підвищення рівня фізичної активності молоді. Додатково передбачається покращити стан місць відпочинку в населених пунктах громади (парків, скверів, місць поблизу водойм).

Бенефіціари: місцеві мешканці (діти, молодь) та гості громади

Перелік заходів і проєктів у межах цілі 2.3.:

2.3.1. Встановлення вуличних ігрових майданчиків, у т. ч. у с. Вила
2.3.2. Будівництво багатофункціональних спортивних майданчиків у населених пунктах громади
2.3.3. Зонування прибережної смуги ставка у смт Томашпіль з облаштуванням інфраструктури
2.3.4. Ремонт футбольного поля на стадіоні в Томашполі
2.3.5. Благоустрій паркової зони в смт Томашпіль

Індикатори моніторингу цілі 2.3.:

кількість збудованих/відремонтованих ігрових та спортивних майданчиків в громаді
кількість спортивних заходів, проведених на стадіоні у Томашполі
рівень задоволеності мешканців Томашпільської громади можливостями для відпочинку та дозвілля (опитування)

Одним з пріоритетних напрямків розвитку Томашпільської громади є підвищення рівня здоров'я мешканців, шляхом запровадження комплексу заходів з модернізації системи охорони здоров'я.

У цьому контексті передбачається ремонт медичних закладів, комплектація їх сучасним обладнанням, а також запровадження регулярного проведення профілактичних заходів для попередження захворюваності населення.

Бенефіціари: місцеві мешканці, особливо з вразливих груп населення

Перелік заходів і проєктів у межах цілі 2.4.:

2.4.1. Забезпечення медичних закладів високотехнологічним обладнанням у т. ч. діагностичним
2.4.2. Ремонт медичних закладів
2.4.3. Започаткування ініціативи проведення регулярних профілактичних медичних обстежень населення

Індикатори моніторингу Цілі 2.4.:

Кількість мешканців ОТГ, які пройшли профілактичні медичні обстеження, у порівнянні з 2020 р.
Сума коштів, витрачених на розвиток медичної сфери у громаді (ремонти, будівництво та обладнання).

Ціль 2.5. Активні громадяни

Реалізація даної цілі полягає у наданні інформаційної підтримки діям місцевих громадських організацій, допомога їм в пошуку фінансування; надання підтримки у впровадженні соціальних проєктів; пропагування розвитку громадських ініціатив.

Поширеною у світі практикою залучення громадян до процесу вироблення та прийняття рішень є започаткування «бюджету участі» на місцевому рівні, у межах якого кожен мешканець населеного пункту має можливість подати власну пропозицію та шляхом голосування вирішити в який спосіб витрачати частину місцевого бюджету.

Бенефіціари: активні мешканці, місцеві громадські організації

Перелік заходів і проєктів у межах цілі 2.5.:

2.5.1. Започаткування «бюджету участі» громади
2.5.2. Підтримка діяльності громадських організацій
2.5.3. Створення сучасного громадського простору для потреб ГО

Індикатори моніторингу цілі 2.5.:

кількість зареєстрованих громадських об'єднань на території громади
кількість проєктів, поданих на розгляд комісії у межах «бюджету участі» громади
ПРИОРИТЕТ 3
Розвинена інфраструктура
Незадовільний стан об'єктів інфраструктури є одним із факторів, який прискорює міграцію молоді з Томашпільської громади до більш урбанізованих територій. Стан доріг впливає на час, необхідний для доїзду до шкіл і садочків, прибуття швидких на виклики до хворих, а це, в свою чергу, впливає на імідж всієї громади.

Метою пріоритету є приведення стану інфраструктури (дорожньої, систем освітлення, водопостачання, водовідведення) до сучасних стандартів і розвитку системи транспортного сполучення в громаді.

Ціль 3.1. Чиста вода

У Томашпільській громаді гостро постає проблема забезпеченості мешканців питною водою. Спостерігається поступове зниження рівня підземних вод та пересихання криниць.

Метою даної цілі є покращення якості води шляхом будівництва централізованих водогонів і окремих свердловин, а також проведення очистки і ремонту вже існуючих.

Бенефіціари: мешканці громади, бізнес

Перелік заходів і проєктів у межах цілі 3.1.:

3.1.1. Забезпечення водопостачання в населених пунктах Томашпільської громади
3.1.2. Ремонт існуючих водогонів та профілактика пересихання криниць/свердловин

Індикатори моніторингу цілі 3.1.:

кількість домогосподарств, приєднаних до системи централізованого водопостачання

Ціль 3.2. Збережене довкілля

Рівень збереженості довкілля в Томашпільській громаді є доволі високим з огляду на майже повну відсутність великих промислових підприємств у сільській місцевості.

У перспективі до 2030 року планується провести низку заходів зі збереження стану довкілля в громаді та запровадити проведення роз'яснювальної роботи серед населення щодо потреби сортування та укладання договорів на централізований вивіз сміття, а також запровадити штрафні санкції за забруднення довкілля, у тому числі за створення/використання стихійних сміттєзвалищ.

Бенефіціари: мешканці громади, бізнес

Перелік заходів і проєктів у межах цілі 3.2.:

3.2.1. Відновлення та підтримка належного гідрологічного режиму та санітарного стану місцевого ставу
3.2.2. Очищення водойм і прибережних зон
3.2.3. Запровадження системи роздільного збору та вивезення побутових відходів
3.2.4. Підвищення екологічної свідомості мешканців

Індикатори моніторингу цілі 3.2.:

зменшення кількості стихійних сміттєзвалищ у громаді
кількість домогосподарств, які сортують сміття та уклали договори на його централізований вивіз

Ціль 3.3. Якісна дорожня інфраструктура та високий рівень безпеки

Стан доріг та рівень безпеки мешканців є одними з показників економічного добробуту громади. Від стану доріг залежить, насамперед, економічна привабливість громади, а рівень безпеки (громадської, техногенної, пожежної) мешканців впливає на комфортність проживання в цій місцевості.

Бенефіціари: мешканці громади, бізнес, транзитні пасажири

Перелік заходів і проєктів у межах цілі 3.3.:

3.3.1. Ремонт автомобільних доріг
3.3.2. Будівництво тротуарів
3.3.3. Розширення системи відеоспостереження в публічних просторах громади
3.3.4. Підвищення рівня пожежної та інших видів безпеки
3.3.5. Модернізація існуючих та будівництво нових мереж вуличного освітлення

Індикатори моніторингу цілі 3.3.:

довжина відремонтованих і збудованих автодоріг на території громади
кількість встановлених енергозберігаючих вуличних ліхтарів
зменшення часу доїзду пожежної команди на виклик
Інтеграція та інструменти для реалізації стратегії
Новостворені ОТГ наразі знаходяться на початку свого шляху до більш масштабної інтеграції та перетворення в сталу і сформовану громаду (муніципалітет). Кінцевою метою інтеграції є об'єднання мешканців і, як наслідок, формування згуртованої та єдиної громади. Місцева влада разом з активними мешканцями повинні спільно працювати над побудовою об'єднаної громади шляхом налагодження взаємовідносин, взаємодії, а також підвищення рівня довіри серед жителів населених пунктів.

Основна мета інтеграції ОТГ полягає в тому, щоб усі населені пункти та їх жителі сприймали громаду в одному ключі шляхом:

• визначення спільних цілей та пріоритетів розвитку, які мають вирішальне значення для майбутнього громади (підготовка стратегії розвитку). Цей процес має на меті об'єднання мешканців та різних зацікавлених сторін з метою формування бачення майбутнього розвитку (спільна участь);
• організацію громадських заходів, об'єднання активних мешканців, установ та організацій (колективна діяльність та
солідарність);
• об'єднання мешканців громади та їх співпраця в різних сферах (комунікація та спільна діяльність). В основному, це формування соціального капіталу громади;
• створення підґрунтя для самореалізації та особистісного розвитку мешканців у громаді (індивідуалізм та добробут);
• належність до громади та відчуття спорідненості зі «СВОЄЮ громадою» (територіальна ідентичність). Створення локальної ідентичності - це остання фаза довготривалого процесу, оскільки йдеться про формування певної системи цінностей та норм поведінки мешканців громади.

Розвиток відносин та взаємодія між мешканцями громади в межах ОТГ має бути результатом діяльності самих мешканців та місцевої влади через участь у громадському житті громади, бажання до об'єднання та спільної праці задля формування
соціальних зв'язків, соціального капіталу, взаємоприйнятних норм і формування, таким чином, взаємної довіри та відчуття
ідентичності.

Необхідність подальшої інтеграції набуває ще більшого значення, враховуючи масштаб викликів, які наразі постають перед ОТГ:

• економічний спад та інші наслідки COVID-19 (скорочення місцевих бюджетів, безробіття та зростання частки тіньової економіки);
• організація роботи адміністрації ОТГ та управління процесами (надання адміністративних, соціальних та
державних послуг);
• загрози сталому зростанню (негативні демографічні тенденції, погана інфраструктура, забруднення та зміни клімату).

Процес інтеграції ОТГ вимагає об'єднання (синергії) розрізнених факторів розвитку (ресурсних, управлінських, економічних, фінансових, людських), які існують окремо в населених пунктах, що об'єдналися в одну ОТГ.

Як документ, Стратегія розвитку Томашпільської об'єднаної територіальної громади до 2030 року визначає конкурентні переваги, унікальні особливості та напрямки зростання цієї конкретної території. Крім того, Стратегія 2030 має вирішальне значення для майбутнього ОТГ, оскільки дає поштовх громаді до подальшої інтеграції.

Інструменти, які варто використовувати у процесі впровадження Стратегії 2030 року:

• удосконалення роботи місцевої влади – інституційна розбудова та ефективне управління;
• місцевий бюджет та залучення інвестицій;
• державні та регіональні фонди та програми;
• розробка документації щодо просторового планування;
• міжмуніципальне та міжрегіональне співробітництво (спільні проекти, регулярна комунікація, обмін досвідом, меморандуми про співпрацю);
• державно-приватне партнерство, міжнародні проекти (міжнародні фінансові організації, міжнародна технічна допомога, гранти);
• фонди корпоративно-соціальної відповідальності;
• активне громадянське суспільство.